Sledujte nás:

Časté dotazy

Jak si zapsat jídelníček?


Nový Sebekoučink

krok 1: V záložce Jídlokoučink klikněte na zelenou značku se znaménkem plus u jídla, které hodláte zapsat (snídaně, svačina dopolední, oběd, svačina odpolední, večeře, jiné jídlo). Pod položku „jiné jídlo“ zapisujete druhou večeři nebo vše, co sníte či vypijete mimo jídelní režim. V levé části obrazovky se otevře databáze potravin a pokrmů rozčleněná do kategorií a podkategorií.


krok 2: Potravinu můžete vyhledávat pomocí vyhledávače, který je umístěný vlevo nad databází. Stačí zadat „klíčové slovo“ např. rohlík, brambory apod. a vyhledávač zobrazí všechny potraviny, které se klíčovému slovu podobají. Funkci vyhledávače ukončíte tlačítkem „Zrušit vyhledávání“.

Potraviny lze vyhledávat i v jednotlivých kategoriích - kliknutím na zvolenou kategorii se rozbalí buď další podkategorie či konkrétní položky, ze kterých můžete vybírat. V databázi se vracíte na základní výběr kliknutím na záložku „Zpět do kategorií“.


krok 3: Klikněte na název požadované potraviny, čímž si ji přenesete na pravou část obrazovky.

Pozn.: Po kliknutí na zapsanou potravinu v pravé části obrazovky nebo na otazníček v levé části v databázi potravin se objeví podrobnosti o dané potravině.


krok 4: Zapište množství zkonzumované potraviny v gramech.

Pozn.: Pokud se jedná o potraviny s určitou "standardizovanou" porcí (např. bílý rohlík, Fidorka, cheeseburger apod.), příslušné množství bude automaticky předvyplněné, množství můžete ručně změnit.


krok 5: Po zapsání všech položek do denního jídla celé jídlo uložíte pomocí tlačítka Zapsat jídlo. Jídlo můžete po opětovném otevření libovolně upravovat, mazat či přidávat nové položky.


Zápis jídelníčku je možný provést v daném cyklu i zpětně nebo si ho naplánovat až týden dopředu.


Poznámky k vyplňování jednotlivých kategorií:


Nápoje zkonzumované během dne zapisujte vždy k nejbližšímu dennímu jídlu.

Přílohy - těstoviny, rýži, luštěniny aj. naleznete v databázi buď v uvařeném nebo syrovém stavu (uvedeno v závorce u názvu potraviny).

Maso je nejčastěji uvedené v syrovém stavu, u některých druhů najdete i hodnoty již hotového masa. Vždy se jedná o čistou hmotnost masa bez kostí a dalších nejedlých částí.

Ovoce, zelenina, ořechy - vždy se jedná o čistou hmotnost potraviny, kterou zkonzumujeme - tedy bez slupek, pecek a skořápek.


Vlastní potraviny

Pokud nenajdete požadovanou potravinu v databázi programu, zapíšete si ji do vlastní databáze potravin pomocí tlačítka „Přidat vlastní potravinu“, které naleznete v Jídlokoučinku po kliknutí na jídlo dne, tlačítko je umístěné nad databází vedle pole hledat.


Po otevření formuláře pro zápis potraviny povinně vyplníte Název potraviny a kategorii, dále opíšete údaje z obalu potraviny – energetickou hodnotu v kJ, bílkoviny, tuky, sacharidy, SAFA, cukry a vlákninu v gramech, a to na 100 g nebo 100 ml. Pokud nenajdete údaje o SAFA, cukrech a vláknině, zvolíte možnost přepočítat. Pokud se jedná o tekutinu nebo zeleninu, zaškrtnete příslušné tlačítko "Ano". Po vyplnění všech údajů potravinu uložíte. Uloženou potravinu najdete v databázi potravin v kategorii Vlastní potraviny a následně ji můžeme použít při zápisu denního jídla.


Oblíbené potraviny

Program nabízí také možnost vytvoření dílčí databáze oblíbených potravin. Databázi oblíbených potravin si můžete vytvořit proto, abyste snížili počet položek, ve kterých hledáte. Pro přidání potraviny do oblíbených kliknete na značku se znaménkem plus na konci řádku náležícího v databázi dané potravině či pokrmu. Značka pak zrůžoví. Dalším kliknutím na ni položku opět z oblíbených odeberete. Do kategorie Oblíbené se automaticky zařadí potraviny, které jste zapsali více než 5x.

Oblíbené potraviny naleznete v databázi potravin v kategorii Oblíbené.

Vkládání vlastního receptu

Stravujete-li se převážně domácím vařením a jídla se opakují, uložte si jídlo jako vlastní recept.
Klikněte v Jídlokoučinku na jakékoli denní jídlo a v levé horní části zvolte možnost Přidat vlastní recept. Zapsat recept můžete i mimo Sebekoučink z hlavní stránky v záložce JÍDLO A VAŘENÍ, podvolba Vlastní recepty, tlačítko Přidat vlastní recept.

Dále se objeví formulář pro zápis nového receptu. Zadáte název receptu, vyberete kategorii a zvolíte počet porcí. Dále můžete volitelně zadat dobu přípravy, popis a dochucovadla. Ingredience zapíšete výběrem položek z databáze potravin, u každé ingredience zadáte příslušné množství.
Pokud chcete, můžete vložit i fotografie vašeho receptu. Recept uložíte jako neveřejný nebo veřejný. Veřejný recept si mohou prohlížet i ostatní uživatelé STOBklubu.

Uložený recept najdete v Sebekoučinku v databázi potravin v kategorii Vlastní recepty. Po zvolení receptu v Jídlokoučinku v databázi potravin se přenese do denního jídla v množství rozpočítaném na 1 porci. Množství porce můžete libovolně měnit. Pokud chcete změnit množství některé ingredience, případně ingredienci úplně smazat či přidat jinou, rozklikněte si celý recept a jednotlivé ingredience můžete libovolně měnit. Po změně ingredience už nelze měnit celou porci receptu, ale jen množství jednotlivých ingrediencí.

Recept si můžete uložit i zpětně z již zapsaného denního jídla volbou Uložit do vlastních receptů. Zadáte název receptu a uložené jídlo najdete v kategorii Vlastní recepty. Recept se vždy uloží jako jedna porce. Takto si můžete ukládat i vaše oblíbená opakující se jídla (např. chléb se šunkou a sýrem, jogurt s vločkami a ovocem apod.), které potom jednoduše zadáte a nemusíte rozepisovat vždy všechny suroviny.

Recepty lze editovat v záložce Jídlo a vaření, podvolba Vlastní recepty. Po otevření příslušného receptu můžete zvolit možnost Upravit nebo Smazat recept.



Původní Sebekoučink

krok 1: Klikněte na zelenou značku se znaménkem plus u jídla, které hodláte zapsat (snídaně, svačina dopolední, oběd, svačina odpolední, večeře, jiné jídlo). V levé části obrazovky se otevře databáze potravin a pokrmů rozčleněná do kategorií a podkategorií. Pod položku „jiné jídlo“ zapisujete vše, co sníte či vypijete mimo jídelní režim. Zápis jídelníčku je možný provést v daném cyklu i zpětně. Avšak – pokud máte již uložené body za daný den, nebudou Vám body již připsány.


krok 2: Kliknutím na zvolenou kategorii se rozbalí buď další podkategorie či konkrétní položky, ze kterých můžete vybírat.


krok 3: Klikněte na název požadované potraviny, čímž si ji přenesete na pravou část obrazovky.


krok 4: Dopište množství zkonzumované potraviny v gramech a stisknete klávesu Enter. Volíte-li recept (vlastní či STOBu), zobrazí se vám jednotlivé ingredience, jejichž množství můžete také měnit. Konzumujete-li potraviny vysloveně na kusy (např. fidorku, cheesburger apod.), v některých případech naskočí rovnou patřičné množství nebo najdete hmotnost jednoho kusu v popisu potraviny, na který se dostanete kliknutím na šedou značku s otazníčkem na konci řádku s danou potravinou v databázi. V databázi se vracíte na základní výběr kliknutím na záložku „Zpět do kategorií“. Po napsání všech položek za dané denní jídlo (a v případě jakýchkoli oprav – přidávání, ubírání, změny položek), klikněte na tlačítko Uložit seznam jídla.


Poznámky k vyplňování jednotlivých kategorií:


Nápoje zkonzumované během dne zapisujte vždy k nejbližšímu dennímu jídlu. Základem pitného režimu by se měla stát voda a jiné neenergetické nápoje. Naopak, co nejméně by měl být pitný režim pokryt nápoji, které obsahují kofein nebo podobné látky (káva, kolové nápoje, energetické nápoje).

Přílohy - těstoviny, rýži, luštěniny aj. naleznete ve vařeném stavu v položce Hotová jídla a přílohy a v syrovém stavu v položce Mouka, výrobky z mouky, obiloviny a cereální výrobky a to po rozkliku pod položkou „Obiloviny“. Ve vařeném stavu mají tyto přílohy na 100 g cca 1/3 energetické hodnoty než v syrovém (suchém) stavu. Pokud si nevaříte určité množství příloh jen pro sebe, doporučujeme spíše zaznamenávat vařený stav.

Vlastní potraviny

Program nabízí možnost vytvoření databáze oblíbených a vlastních potravin – záložka „Oblíbené a vlastní“ nad databází potravin a pokrmů. Databázi oblíbených potravin si můžeme vytvořit proto, abychom snížili počet položek, ve kterých hledáme. Pro přidání klikneme na černou značku se znaménkem plus na konci řádku náležícího v databázi dané potravině či pokrmu. Značka pak zrůžoví. Dalším kliknutím na ni položku opět odebereme. Vymazání položky z databáze „Oblíbené a vlastní“ lze provést jak v samotné databázi „Oblíbené a vlastní“ nebo přímo v databázi potravin. Pokud požadovanou potravinu v databázi programu nenajdeme, zapíšeme si ji do vlastní databáze potravin pomocí tlačítka „Přidat vlastní potravinu“, které nalezneme v databázi po rozkliknutí položky Vlastní potraviny v databázi a následně ji můžeme použít při vyplňování do denního jídla. Po rozkliknutí formuláře pro zápis potraviny povinně vyplníme údaje z obalu na potravině – to je počet kJ, bílkoviny, tuky, sacharidy v gramech a to na 100 g nebo 100 ml

Vkládání vlastního receptu

Stravujeme-li se převážně domácím vařením, máme dvě možnosti. Buď vždy zapsat všechny ingredience do daného denního jídla nebo si zapsat na komunitním webu v záložce RECEPTY vlastní recept. Při zápisu receptu v záložce RECEPTY zvolte „Vlastní recepty“ a pak tlačítko „Přidat recept“. Dále se objeví formulář, kam recept zadáte. Při zápisu receptu do počítače zaznamenáváme o kolik porcí se jedná (např. 4 porce). Program celkový recept rozpočítá při konzumaci na 1 porci. Zapsaný recept se pak zobrazí v databázi Sebekoučinku pod položkou Vlastní recepty. Po zvolení receptu se ten přenese do denního jídla v jednotlivých ingrediencích, připadajících na 1 porci a jejich množství můžeme pro danou konzumaci opravit, vynechat, nahradit apod

Hodnocení (103 hlasů):

Naši partneři